Co jsou ta tmavá semínka v ovesných vločkách?

Každý, kdo si občas dělá müsli nebo ovesnou kaši, je musí znát. Tmavá semínka o velikosti asi 3mm, s kulatou prohloubeninou na jedné straně, jsou tvořena tuhou slupkou, vnitřek je světlé barvy. Protože prošla společně s ovsem vločkovacím strojem, jsou zploštělá. V některých baleních ovesných vloček je jich hodně, v některých nejsou skoro žádná. Ale co jsou vlastně zač? Nejsou zdraví škodlivá? Z jaké plevelné rostliny, rostoucí zřejmě na polích spolu s obilím, pocházejí? Až to zjistím, napíšu to sem. :-)
19.11.2012

Tmavá semínka v ovesných vločkách Detail - tmavá semínka v ovesných vločkách

Píšu na všechny strany a zatím nikdo neví. Semena koukolu jsou vroubkovaná a nepravidelná, semena černé hořčice mají typickou chuť a liší se i tvarem (schází jim kulatá prohloubenina). Jeden kamarád přišel s dobrým nápadem: sehnat si oves nevločkovaný, vybrat dotyčná semena a vypěstovat z nich rostliny, které pak půjde snáze určit. Jdu do toho!
21.11.2012

Kamarádka Ivana Binková napsala, že to bude buď Rozrazil břečťanolistý nebo Svízel přítula. Díky! Spíš to vypadá na ten svízel! Ten je celý neškodný, dokonce se jeho upražená semena dají používat jako náhražka kávy.

Potvrzeno odborníky: je to Svízel přítula

Seznam všech článků

Painter Jan KarpíšekCZ:   Domů    CV    Obrazy    Další činnosti, texty, odkazy    Komentáře, guestbook    Kontakt

EN:   Home    Paintings    Bio    Other deeds, texts, links    Commentaries, guestbook    Contact

Other languages: deutsch   français   italiano   español   по-русски   日本語   汉语